Ovocné stromy mají v rodinné zahradě i dnes své nezastupitelné místo. Kdo by nechtěl sklízet vlastní úrodu? Ovocné stromy však vyžadují náležitou péči. Jestliže toužíte po každoroční bohaté úrodě ovoce, nezapomeňte na pravidelný řez stromů. Je to ale docela věda a nevhodně provedeným řezem můžete nadělat víc škody než užitku. Jakých zásad byste se tedy měli držet?
Základní principy
I zde platí, že základem úspěchu je dobré plánování. Promyslete si proto hned na začátku, co vlastně od ovocných stromů očekáváte, a podle toho zvolte nejen vhodný druh a odrůdu, ale také typ výpěstku a druh podnože. Máte-li v zahradě dostatek prostoru, nebojte se vysokokmenů. V malých zahrádkách naopak oceníte prostorově úsporná štíhlá vřetena, která jsou oblíbená pro vysoké výnosy.
Zapěstování koruny
U nově vysazených ovocných stromů věnujte pozornost výchovnému řezu. Jeho cílem je založení vzdušné a zároveň pružné a pevné koruny, která je základním předpokladem pozdější bohaté úrody. U bobulovin je výchovný řez potřeba první 2–3 roky, u peckovin 3–4 roky a u jádrovin 5–6 let. Po výsadbě zredukujte řezem nadzemní část rostliny tak, aby byla v rovnováze s kořeny. V následujících letech upravujte boční výhony. Řežte je na vnější pupen tak, aby byly vrcholové pupeny přibližně ve stejné výšce. Zvláštní pozornost věnujte terminálu. Terminál je prodloužením kmene a má dominantní úlohu. Terminál musí převyšovat boční výhony cca o 10 – 15 cm. Dále odstraňujte všechny výhony, které směřují dovnitř koruny.
Udržovací řez
Na výchovný řez navazuje udržovací řez, jehož hlavním cílem je prosvětlení koruny. Tím se podporuje plodnost stromu. Nejprve odstraňte bujné výhony rostoucí dovnitř koruny. Jak strom stárne, výhony se zkracují. Úměrně tomu řez omezujte. V závěru období plodnosti regulujte množství plodících větví tak, aby strom všechny dokázal dostatečně uživit. Zohledňujte také nosnost větví. Řežte raději tenčí větve, abyste zamezili vzniku příliš velkých ran, které se jen obtížně hojí. Prosvětlovací řez u peckovin provádějte v letním období (po sklizni ovoce), nejpozději do 15. září. Jádroviny prosvětlujte v zimním a předjarním období, skořápkoviny v srpnu.
Zmlazení ovocných stromů
U starých ovocných stromů odstraňujte vyplozené větve. Tím prodlužujete životnost stromu a navracíte mu plodnost. Ke zmlazovacímu řezu přistupujte, když strom tvoří krátké roční přírůstky a nasazuje velké množství květních pupenů, případně plodí jen na obvodu koruny a plody jsou drobné. Ukazatelem stárnutí stromů je také samovolné zmlazování formou bujných výhonů – tzv. vlků. V případě, že je strom přestárlý a nadměrně trpí chorobami a škůdci, již ho nezmlazujte. Tyto stromy už nedokážou zacelit velké rány. Termín zmlazovacího řezu přizpůsobte jednotlivým druhům ovocných stromů obdobně jako při řezu prosvětlovacím.
Individuální přístup je nutností
Při řezu ovocných stromů je vždy třeba zvážit několik základních faktorů, jako jsou stáří stromu, zdravotní stav, stanovištní podmínky, potřeby konkrétního druhu či odrůdy a také aktuální počasí. Zimní (předjarní) řez ovocných stromů je vhodný pro jabloně a hrušně. Třešně jsou na řez velmi citlivé, proto řez třešní omezte jen na nejnutnější zásahy a dodržujte vhodný termín (konec srpna/začátek září). Třešně můžete ponechat i delší dobu bez řezu. Broskvoně udržujte řezem zásadně ve vegetačním období. Vzhledem k tomu, že broskvoně plodí na jednoletém dřevě, je velmi důležitý pravidelný řez. Také švestky plodí na jednoletém dřevě. Korunu tedy prosvětlujte pravidelně, abyste obnovili jednoletý obrost. Naopak ořešáky jsou na řez poměrně nenáročné a přirozeně si zachovávají dostatečně řídkou korunu. Případný udržovací řez či zmlazení směřujte zásadně na srpen.
Drobné ovoce
Vaši pozornost si kromě ovocných stromů zaslouží i drobné ovoce jako jsou rybízy, angrešty či maliník. Odstraňujte vždy vyplozené výhony. Dále také všechny nemocné a poškozené výhony. Vhodný termín pro řez je po sklizni nebo brzy na jaře.
Není důvod k obavám
Z řezu ovocných dřevin si nemusíte dělat těžkou hlavu. Jistě to zvládnete. Odměnou vám bude sladké ovoce – plody vaší práce. Pokud si však na řez dřevin sami netroufáte nebo jste časově příliš vytížení, nemusíte rezignovat na vlastní bohatou úrodu. Rádi vám pomůžeme. Oslovte nás s konkrétní poptávkou.